Zkoušky USMLE

United States Medical Licensing Examination - dělají jí všichni Američané na konci medicíny; informace na www.usmle.org/bulletin

Pro cizince zkoušky zajišťuje ECFMG www.ecfmg.org (Educational Commission for Foreign Medical Graduates), proto se na zkoušky hlaste přes tuto internetovou stránku (a ne přes výše zmíněnou stránku USMLE, která je pro Američany).
Na internetové stránce ECFMG klikněte na "Applicant Portal" v modrém poli vpravo nahoře. Objeví se Vám menu, kde si můžete rozkliknout jednotlivé položky. Prvním krokem je si zajistit "USMLE/ECFMG Identification Number". Při registraci zadávejte své jméno a veškeré další informace bez diakritiky.
Jakmile dostanete "USMLE/ECFMG Identification Number", můžete se přihlásit pod „Application for ECFMG Certification" za poplatek $50.
Na stránce ECFMG se pak snadno zorientujete a zjistíte jak postupovat dále.

USMLE skládá se ze tří zkoušek:

 • Step 1 – teoretická zkouška na počítači, 322 otázek, 7 hodinových bloků, celkem trvá 8 hodin ($1050)
 • Step 2 CK – teoretická zkouška na počítači, 346 otázek, 8 hodinových bloků, celkem 9 hodin ($1070)
 • Step 2 CS – praktická zkouška, 12 “pacientů”, celkem 8 hodin se dvěma přestávkami (30 a 15 minut); výsledek Step 2 CS je jen prospěl/neprospěl ($1500)

Kde je možné zkoušky dělat?

Jak zkoušky USMLE načasovat?

Od data první zkoušky máte 7 let na to, abyste dodělali všechny ostatní zkoušky a získali ECFMG certifikát. Není mi známo, že by byla nějaká další omezení.

Jak zkoušky načasovat vzhledem ke konci studií na lékařské fakultě (vzhledem k promoci) najdete na konci stránky ERAS a Match pod nadpisem "Jak přihlášení a nástup do residenčního programu načasovat?".

Jak se na zkoušky připravit?

 • studovat z učebnic napsaných specificky pro zkoušku USMLE; více informací najdete vždy u popisu jednotlivých zkoušek Step 1, Step 2 CK a Step 2 CS)
 • je třeba znát:
  • lékařskou problematiku
  • americké lékařské výrazy, zkratky, laboratorní jednotky a jejich normální hodnoty (jsou v USA často jiné), atd.
  • způsob zkoušení; je nutné dostatečně cvičit vzorové otázky; více informací najdete na této internetové stránce vždy u popisu jednotlivých zkoušek
   Step 1, Step 2 CK, Step 2 CS

Záleží na mém skóre?

Pokud si chcete usnadnit vstup do residenčního programu nebo pokud máte ambice se dostat do velmi dobrého residenčního programu, nestačí zkoušky USMLE jen udělat, ale je třeba mít vysoké skóre. Například “passing score” pro Step 1 je momentálně 188 bodů, průměr zkoušených 221 (včetně Američanů), ale více žádané residenční programy požadují 240 bodů. Jakmile test jednou uděláte, nelze ho opakovat. Opakovat lze jen testy, kde jste neuspěli.

Pozn. Poslední (čtvrtá zkouška - Step 3, která není součástí ECFMG certifikace) se dělá až během residentury.