Certifikace ECFMG

Certifikace ECFMG se skládá ze dvou zkoušek USMLE a z jazykového testu Occupational English Test (OET) z lékařské angličtiny. Na získání certifikátu ECFMG je ještě nakonec třeba zvolit jednu ze šesti tzv. Pathways. Přehled ECFMG certifikace najdete na www.ecfmg.org/certification/
Poplatky najdete na www.ecfmg.org/fees/index.html

Zkoušky United States Medical Licensing Examination (USMLE) dělají všichni Američané na konci medicíny; informace na www.usmle.org/bulletin

Pro cizince zkoušky USMLE zajišťuje ECFMG www.ecfmg.org (Educational Commission for Foreign Medical Graduates), proto se na zkoušky hlaste přes tuto internetovou stránku (a ne přes výše zmíněnou stránku USMLE, která je pro Američany).
Na internetové stránce ECFMG klikněte na "On-line services" v modrém poli nahoře a pak na "For Physicians". Prvním krokem je si zajistit "USMLE/ECFMG Identification Number". (Při registraci zadávejte své jméno a veškeré další informace bez diakritiky.)
Na stránce ECFMG se pak snadno zorientujete a zjistíte jak postupovat dále.

1. USMLE skládá se ze dvou zkoušek:

  • Step 1 – teoretická zkouška na počítači, 322 otázek, 7 hodinových bloků, celkem trvá 8 hodin
  • Step 2 CK – teoretická zkouška na počítači, 346 otázek, 8 hodinových bloků, celkem 9 hodin
  • (Step 2 CS – praktická zkouška byla zrušena v lednu 2021 a už není součástí certifikace)

    Kde je možné zkoušky dělat?

    Step 1 a Step 2 CK - nejbližší "Prometric Test Centers" jsou Berlín, Mnichov, Frankfurt
    seznam všech center www.prometric.com/en-us/clients/usmle/Pages/landing.aspx

    Jak zkoušky USMLE načasovat?

    Od data první zkoušky máte 7 let na to, abyste dodělali všechny ostatní zkoušky a získali ECFMG certifikát. Není mi známo, že by byla nějaká další omezení.

    Jak zkoušky načasovat vzhledem ke konci studií na lékařské fakultě (vzhledem k promoci) najdete na konci stránky ERAS a Match pod nadpisem "Jak přihlášení a nástup do residenčního programu načasovat?".

    Jak se na zkoušky připravit?

    • studovat z učebnic napsaných specificky pro zkoušku USMLE; více informací najdete vždy u popisu jednotlivých zkoušek Step 1 a Step 2 CK
    • je třeba znát:
      • lékařskou problematiku
      • americké lékařské výrazy, zkratky, laboratorní jednotky a jejich normální hodnoty (jsou v USA často jiné), atd.
      • způsob zkoušení; je nutné dostatečně cvičit vzorové otázky; více informací najdete na této internetové stránce vždy u popisu jednotlivých zkoušek
        Step 1, Step 2 CK

    Záleží na mém skóre?

    Pokud si chcete usnadnit vstup do residenčního programu nebo pokud máte ambice se dostat do velmi dobrého residenčního programu, nestačí zkoušky USMLE jen udělat, ale je třeba mít vysoké skóre. Například “passing score” pro Step 1 je momentálně 188 bodů, průměr zkoušených 221 (včetně Američanů), ale více žádané residenční programy požadují 240 bodů. Jakmile test jednou uděláte, nelze ho opakovat. Opakovat lze jen testy, kde jste neuspěli.

    Pozn. Poslední (třetí zkouška - Step 3, která není součástí ECFMG certifikace) se dělá až během residentury.

2. Occupational English Test (OET)

Veškeré informace o této jazykové zkoušce najdete na www.ecfmg.org/certification-requirements-2023-match/oet.html nebo přímo na www.occupationalenglishtest.org/l/ecfmg/. V České republice nejsou zatím žádná testovací centra a zkouška se dělá online.

3. Pathways

Pokud jste obsolvovali lékařskou fakultu v České republice, volíte Pathway 4. Seznam ostatních akreditovaných zemí organizací NCFMEA je zde https://sites.ed.gov/ncfmea/comparability-decisions/.
Pokud máte již atestaci, volíte Pathway 1.

(Pozn.: Pathway 3: Na seznamu zemí akreditovaných organizací World Federation for Medical Education ještě Česká republika nefiguruje https://wfme.org/accreditation/accrediting-agencies-status/)