Pracovní povolení

Co je to J-1 visa?

Pokud nemáte Zelenou Kartu nebo americké občanství, je potřeba si zajistit vízum J-1 (J-1 visa). To Vám vydá Americké Zastupitelství na základě pracovní smlouvy s residenčním programem (platí to i pro pracovní místa ve výzkumu, viz níže). Proto je třeba se ujistit ještě před tím, než se vůbec do residenčních programů začnete hlásit, že Váš residenční program zajišťuje tzv. J-1 visa sponsorship (tedy má možnost Vám zajistit vízum J-1; oficiálně: Exchange Visitor Sponsorship Program). Tuto informaci si zjistěte přímo od residenčního programu nebo jí najdete na webovské stránce FREIDA www.ama-assn.org/ama/pub/education-careers/graduate-medical-education/f….
J-1 vízum je platné jen během residentury. Pokud byste z residentury odešli, J-1 vízum přestává platit a Vy musíte do měsíce opustit Spojené Státy. Veškeré informace o získání víza J-1 jsou opět na stránce ECFMG www.ecfmg.org/evsp/about.html nebo konkrétně na www.ecfmg.org/evsp/evsprfgd.pdf nnebo na http://j1visa.state.gov/programs/physician/

J-1 vízum lze prodlužovat maximálně na 7 let. Můžete tedy v USA udělat jak residenturu tak fellowship. Po vypršení víza J-1 (po ukončení rezidenčního programu či fellowshipu) musíte na 2 roky odjet do své domovské země. Nicméně je možné ve Spojených Státech zůstat pomocí tzv. J-1 waiver program. Spočívá v tom, že jako lékař musíte 3 roky pracovat v nějaké oblasti ve Spojených Státech s nedostatkem lékařů a oni Vám pak za to vydají Zelenou Kartu (viz níže). Více informací najdete na https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiv…

Loterie o "Zelenou kartu"
(=permanent residency* status):

Oficiálně se loterie jmenuje Diversity Visa program. Loterie probíhá každý rok po dobu jednoho měsíce zhruba během října. Informace jsou na oficiální webovské stránce https://dvprogram.state.gov/
Na jiných webovských stránkách loterii raději nehrajte. Jsou různí zprostředkovatelé, kteří nabízejí své služby, ale nemá smysl s nimi nijak jednat. Za prvé loterie je zadarmo (zprostředkovatel Vám něco naúčtuje, jinak by to nedělal) a za druhé u zprostředkovatele nemáte nikdy jistotu, že za Vás přihlášku opravdu pošle. Pokud vyhrajete, platí se až za vydání Zelené Karty. Zelená karta je platná na 10 let a pak Vám jí bez problémů prodlouží. Pokud ovšem kdykoli opustíte Spojené Státy déle než na rok, Zelená Karta ztratí platnost. Po pěti letech života ve Spojených Státech se Zelenou Kartou je možné si požádat o americké občanství.
*Pozn. Zde "residency" neplést s "residency training program", o které se až do teď na této webovské stránce mluvilo. Zde v souvislosti se Zelenou kartou se jedná o "residency" ve smyslu „trvalý pobyt“

Jak odejít do USA ještě předtím než máte hotové zkoušky USMLE (ECFMG certifikaci) nebo místo v residenčním programu?

Jednou z možností je pracovat ve Spojených Státech dočasně ve výzkumu. Univerzity a laboratoře jsou plné cizinců a Amerika by se bez nich neobešla. Místo si seženete jako každé jiné pracovní místo v jakékoli jiné zemi. Odpovídejte na inzeráty, posílejte své nabídky. Ptejte se na místo v tzv. basic research (je to výzkum v laboratoři; ke clinical research Vás nikdo nepustí, protože ještě nemáte udělanou residenturu). V komunikaci s danou institucí se nezapomeňte vždy zeptal, jestli Vám jsou schopni zajistit J-1 vízum.

Práce ve výzkumu nemusí být až tak zajímavá, ale má následující výhody.

  • Budete už pracovat v nějaké instituci, většinou na univerzitě, kde se seznámíte s lidmi, kteří Vám mohou posléze pomoci (jako třeba ředitel residenčního program).
  • Pokud daná instituce bude univerzita, může se Vám u nich podařit získat klinickou stáž a tím i potřebné doporučující dopisy.
  • Naučíte se lépe anglicky.
  • Residenční programy si velmi cení uchazečů, kteří mají ve svém životopisu vědecké zkušenosti a publikace.
  • Budete mít zaručený příjem zatímco se budete připravovat na zkoušky USMLE (ve výzkumu jsou platy podobné jako v residenčních programech).

Na výzkum se většinou lze přihlásit jen na nějakou delší dobu, minimálně na rok nebo dva.