Po promoci

Ve Francii lze po promoci pracovat jako tzv. faisant fonction d'interne - FFI ("dělající funkci interna“). V této funkci jste zapsáni ve Francii na lékařskou fakultu (zařídí zaměstnavatel), pobíráte stipendium okolo 1650 Euro za měsíc a často Vám zajistí ubytování. Ve Francii můžete takto setrvat maximálně 2 roky. Jste totiž v pozici „interna“ a stát dohlíží na to, aby se na všechny dostalo (musí uvolnit Vaše místo pro někoho jiného). Asi více než po atestaci zde platí pravidlo nutnosti dobrých známostí (musí Vám někdo nejdříve nabídnout místo). Pro získání této pozice musíte být v ČR zapsán(a) do předatestační přípravy. Z doslechu vím, že „internat“ ve Francii funguje poměrně dobře a že Vás hodně naučí; věnují se Vám.

Dotazy ohledně "faisant fonction d'interne" pište na igor@lekarvzahranici.cz a určitě si také přečtěte blog http://madamenikdo.cz/staz-ve-francii-jako-faisant-fonction-dinterne/

Vzhledem k tomu, že po třech letech praxe (praxe platí kdekoli v EU) můžete na "Concours de l'internat", je teoreticky možné odpracovat v ČR jen jeden rok, pak (nebo před tím) dva roky „faisant fonction d'interne“ ve Francii a pak se pokusit o Concours de l'internat (viz Po třech letech praxe).