Stáže v USA (ideální doba)

By peet6, 15 Srpen, 2013

Dobrý den,

píšete, že je dobré během studia vyjet na nějakou stáž. Kdy si myslíte, že je nejlepší doba (tedy ve kterém ročníku)?
Dá se na stáž vyjet pouze třeba na 4 měsíce (tedy když je volno), anebo je třeba tam být delší dobu?

michal

11 let zpět

Obecně je jednodušší vyjet na stáž v posledním nebo předposledním ročníku medicíny. Většinou jsou stáže jen na měsíc nebo někdy jen na několik týdnů. Sehnat stáž na několik měsíců je složitější; sehnat stáž na více než dva měsíce je pak velmi složité.

Anieth

8 let 8 měsíců zpět

Ahoj, je nějaká možnost absolvování stáže až po státnicích nebo je to už úplně vyloučeno?

Jsem v 5.ročníku a USMLE1 ještě nemám - je to ale požadavek všech fakult, na které jsem se dívala. Tím pádem bych stihla stáž až příští rok, jenže ihned po státnicích ztrácích status studenta, že.

Díky za odpověď :)
Daniela

michal

8 let 8 měsíců zpět

Ahoj Danielo,
Úplně vyloučené to není. Já jsem absolvoval pár stáží i po státnicích, ale znal jsem uz v Americe lidi. V opačném případě je to o dost složitější.
Nejschůdnější řešení by podle mě ale bylo odložit si (třeba tu nejsnadnější) státnici a dělat jí až po stáži a zachovat si tak status studenta. Udělal jsem to podobně: rozložil jsem si poslední ročník fakulty a mezi státnicemi jezdil na stáže.
Můžete si také rozložit poslední ročník a čas mezi státnicemi využít na Step 1 (popřípadě Step 2 CS a CK) a na zahraniční stáže. Časově Vás to vyjde myslím stejně.
Samozřejmě, že se také můžete zeptat na amerických univerzitách, jestli by Vás vzali na stáž i po ukončení fakulty a rozhodnout se podle toho, co Vám řeknou.
Držim palce
Michal

Ziven

8 let 6 měsíců zpět

Zdravim,
Na staze je podstatne snazsi vyjet jako medik (tzv. clinical elective nebo clerkship), idealne potom, co slozite Step 1 (vetsina programu ho pozaduje ale ne vsechny) . V tom pripade jste bran stejnym zpusobem jako americti medici, t.j. vyuka je velmi prakticka and pokud si vedete dobre, je mozne ziskat silne doporucujici dopisy, ktere jsou pro ziskani residentury zasadni.
Staze po ukonceni studia jsou o dost komplikovanejsi. Je mozne delat tzv. observership, kdy v podstate pouze sledujete americkeho lekare. Je to podle mne nuda, nic moc se toho nenaucite, a je takto tezke ziskat dop. dopis. Ziskani prakticke staze po promoci (tzv. externship) je velmi obtizne a casto je nutne za to platit. V obou pripadech budete vypadat jako prosebnik, ktery se snazi dostat do US systemu (i kdyz vam to nikdo neda najevo..).
Co se tyce delky stazi, rezidencni programy obvykle pozaduji minimum 3 mesice US clinical experience, nekdy az 6.. Ale kazde mesic se pocite, i kdyz by to mel byt pouze jeden (zvlast pro ziskani dop. dopisu).

peet6

8 let 6 měsíců zpět

Díky moc za skvělé informace ohledně stáže. Chtěl bych se ovšem zeptat na jednu věc. Musím jet na stáž a mít během toho status studenta? Ptám se proto, že jsem začal studovat medicínu ve 20 tzn. že bych ji měl dokončit až ve 26 letech, což podle českých zákonů je hranice toho, kdy ještě mohu mít status studenta. Kdybych si totiž rozkládal ročník, tak bych třeba dokončil školu až ve 27 a to už bych status neměl (byť bych samozřejmě studentem pořád byl). Také se může stát, že by mě vyhodili a musel bych si školu opět prodloužit.
Pochopil jsem, že je třeba vyjet na stáž jako student. Ptám se ale, jestli je k tomu nutný i status studenta (tzn. věk 26 let) nebo stačí zkrátka být studentem lékařské fakulty. Vím, že je to trochu slovíčkaření, ale je to pro mě dost zásadní.
Děkuji za odpověď

Ziven

8 let 5 měsíců zpět

Myslim, ze status student dle ceskych zakonu nikoho trapit nebude. Abys mohl vyjet na staz do USA jako medik, budes potrebovat od dekana spoustu dokumenty (napr. traskript, dopis potrvzujici ze jsem studentem fakulty and in "good standing", ..).
V USA se medicinu chodi az po college (4 roku), takze vetsine studentu v poslednim rocniku je alespon 26.