Doktor ,,cizinec"

Napsal uživatel peet6 dne Čt, 08/15/2013 - 10:57

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat,jak v Americe nahlížejí na (doktory) cizince? Je vůbec pravděpodobnost, že jakožto Čech bych si tam našel práci, za nějaký slušný obnos?

Děkuji

Napsal uživatel michal dne Čt, 09/05/2013 - 20:38

Trvalý odkaz

Na tuto otázku je odpověď velmi jednoduchá a podle mého názoru jednoznačná. Amerika je už od Konstituce založená na právech jednotlivce bez ohledu na jeho původ .. a nějak v tomto dodnes pokračuje. Za 10 let ve Spojených Státech jsem se setkal se situacemi, kde mi někdo dal najevo, že jsem přistěhovalec, opravdu málokrát (vzpomínám si jen na jednu). V naprosté většině případů (ať už od zaměstnavatele nebo od pacienta) se setkáte v různých obměnách s tímto: „Vy jste přišel z Evropy a už jste lékařem? Tak to musíte být schopný člověk“.
Vaše otázka „..lze najít jakožto český lékař práci v USA za nějaký slušný obnos?“ vyplývá zřejmě z evropských poměrů, kde mají třeba rádi Rumuny ve Francii, protože je mohou méně platit. V USA jsem se s něčím takovým nesetkal a plat budete mít samozřejmě stejný jako Američan. Jediný problém vidím v tom se dostat do rezidenčního programu. Pak už jsou pro Vás jakožto cizince překážky stejné jako pro Američana (kromě získání pracovního povolení po atestaci – viz můj příspěvek na Váš dotaz „Doba získání lékařské licence“).