Lékař - cizinec ve Francii (zkušenost s hledáním práce)

By majagajo, 17 Únor, 2014

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti s hledáním pracovního místa lékaře ve Francii.
Vystudovala jsem 1.LF UK a pracuji v Praze. Jsem v předatestační přípravě v oboru radiologie a na podzim bych chtěla zkládat atestační zkoušku. Potom, s naší - v EU i ve Švýcarsku platnou atestací, bych chtěla odjet získtat na nějakou dobu pracovní zkušenosti do zahraničí.

Protože si myslím, že je dobré hledat si pracovní místo - zejména v zahraničí - s časovým předstihem (dle mého názoru alespoň jeden rok - záleží na destinaci), a protože bych nikde v zahraničí, kromě Francie či frankofonních oblastí Švýcarska pracovat nechtěla, obrátila jsem se nejdříve na své francouzské kamarády, kteří mi pomohli v prvotní orientaci.

Díky jim jsem získala kontakt na jednu z francouzských agentur, která ročne rekrutuje dosti velké počty zahraničních lékařů v mnoha - snad ve všech - oborech. Komunikace s pracovníky je snadná, dojem udělali dobrý.(Kontakty: www.pnp-conseil.com,contact@pnp-conseil.com, tel.: +33(0)140479288).

Když jsem na jejich stránkách, i po telefonickém rozhovoru zjistila, že v mém oboru - radiologii je ohromné množství volných míst po celé Francii, a to jak ve státní, tak v soukromé sféře, zvolila jsem si jednu konkrétní oblast - střední Francii (Auvergne a Bourgogne, kde mám spoustu kamarádů) a vydala se osobně udělat si obrázek o místní realitě, o šancích a postavení místních i cizích lékařů.

V průběhu pěti dnů jsem navštívila sedm zdravotnických zařízení: dvě univerzitní nemocnice nejvyššího typu, tři nemocnice typu našich okresně - krajských špitálů, a dvě soukromé kliniky.

Můj hlavní dojem byl ve všech zařízeních stejný: velká francouzská vstřícnost, otevřenost a srdečný postoj ke svým zahraničním kolegům, a též velké množství pracovních míst, kam jsme srdečně zváni... Pozor - záměrně jsem nejela do Paříže (ve Francii jsem již nějakou dobu žila a dost dobře ji znám) - proto moje postřehy nelze na Paříž aplikovat - tam platí odlišná pravidla, tvrdé lokty a drahý život - jak říká můj známý: "Paříž není Francie".

Druhý velmi silný dojem byla velká radost nad volbou svého oboru. Pravdou je, že radiologů (a též anesteziologů) je v západní Evropě ještě míň než jiných lékařských specializací, a tedy o uplatnění, ani o dobré platové podmínky nouzi nemají.

Pokud jde o získání pracovního místa, mým cílem bylo udělat si dojem, navázat kontakty a plánovat práci v zahraničí až po složení atestační zkoušky.

Dosti důvěrně - přes osobní kontakty s francouzskými kolegy (a samozřejmě jen ústní formou!) jsem byla informována, že v univerzitních nemocnicích jsou pracovní místa po atestaci vyhrazená francouzským lékařům. (Protože však každý dospělý Francouz je správně vyškolen v slalomu mezi bujnými zákony a předpisy, hned mi i naznačili, že můj případ to být nemusí. Znají dobře naše profesory v oboru - své kolegy - i úroveň české radiologie... Potřebovali jen moji žádost, dobrý životopis a motivační list, a celý jeden rok na vytvoření nového pracovního místa(!). Poslední - nevyhnutelnou - podmínkou je, abych udělala atestaci do konce listopadu a 1.12.2014 mohla nastoupit.

Pokud jde o soukromé nemocnice, zde jsou taky všude volná místa s nabídkou dobrého platu
(cca 12 000 euro měsíčně čisté mzdy, což je skoro dvojnásobek oproti státním - tabulkovým mzdám) -je však nutné mít již atestaci.

Jediným schůdným řešením najít pracovní místo již před atestací je státní nemocníce okresního/krajského typu s akreditací pro školení internů (lékařů v předatestační přípravě - aby se člověk zárověň mohl připravovat k atestaci). Takových je ve Francii velké množství a téměř všude mají zájem o nové lékaře. Já jsem o takovou pozici zájem neměla, protože jsem již chtěla dokončit poslední rok předatestační přípravy v Česku a ve Francii nastoupit už s diplomem v radiologii. Protože jsem však narazila na jedno skvělé pracoviště s malým týmem a primářem plným entuziasmu, který kvalitně formuje mladé lékaře a má výbornou reputaci, a kde mi zároveň nabídli místo už teď, rozhodla jsem se odjet již na jaře, naučit se co nejdříve popisovat ve francouzštině, a na podzim přijet atestovat do Prahy. K tomu budu potřebovat uznání akreditace francouzského pracoviště Ministerstvem zdravotnictví ČR (i uznání výkonů, kdyby mi ještě nějaké chyběli).

Chystám se tedy ve Francii nastoupit od 1.4.2014, na podzim tady atestovat a mezitím se zorientovat, co chci dál... Bude to perný rok - držte palce!

Taky všem přeji hodně odvahy a zdaru!

Marianna

Petra Vítová

10 let zpět

Dobrý den,
moc děkuji pěkný a informačně velmi přínosný článek. Jsem sice ještě studentka, ale mám podobné představy o budoucnosti - Francie či Švýcarsko, přemýšlím nad radiologií. Mohla bych Vás poprosit o kontakt a zaslat Vám ještě 2-3 otázky tam? Byla bych moc vděčná.
Petra Vítová
petravitova@gmail.com

majagajo

9 let 11 měsíců zpět

Dobrý deň,

skúška z francúzskeho jazyka pre mňa nebola podmienkou nástupu do verejnej nemocnice a nepočula som, že by to niekde vyžadovali.
Ale Francúzska lekárska komora mi poslala zoznam podmienok k prijatiu do komory a bola tam uvedená aj dostatočná znalosť jazyka. Neviem, či ho vyžadujú overený skúškou - ja som sa vrátila na Slovensko. Hlavnou podmienkou je však zloženie atestačnej skúšky - t.j. špecializačný diplom - na rozdiel od ČR či SR, kde sa lekár stáva členom pri nástupe do prvého zamestnania. Jazyk je maličkosť.
Vlastný zápis do lekárskej komory je však veľmi dôležitý - je jedinou bránou k ďalšiemu profesnému posunu a znamená tiež zdvojnásobenie tabuľkového platu.

Želám veľa šťastia!

Marianna