Dotaz na obor

By Petr, 19 Březen, 2014

Dobrý den, dočetl jsem se, že se poměrně dost liší šance na přijetí do rezidentury podle zvoleného oboru. Například ortopedie, onkologie, plastická chirurgie prý jsou pro zahraničního absolventa naprosto nedostupné. Chtěl bych se zeptat jestli o tom nemáte nějaké informace, popřípadě jak kompetitivní je obor anesteziologie nebo pediatrie.
Také jsem četl že šance na "zmatchování" na první pokus je pro zahraniční lékaře okolo 40%. Myslíte si, že s nějakou stáží v USA, doporučujícími dopisy a lehce nadprůměrným výsledkem v USMLE je opravdu reálná šance se do rezidentury dostat? Nebo mají podobné životopisy všichni a opravdu platí že matchne cca každý druhý?
Není lepší, jak z hlediska zlepšení jazyka, finančního zajištění a zvýšení šance na rezidenturu pokusit se o zaměstnání ve výzkumu a dodělat si USMLE během té doby? Nebo je snad tato cesta ještě těžší? Děkuji za odpovědi.

michal

10 let 8 měsíců zpět

Nikdy jsem obory (rezidentury) v tomhle smyslu nesrovnával. Rozhodoval jsem se podle toho, co mě bavilo a o co jsem měl zájem. Nějaké statistiky úspěšnosti vstupu zahraničních absolventů do rezidentur podle oboru bych asi hledal na webu stejně jako Vy. Řekl bych ale, že „naprosto nedostupného“ asi není opravdu nic.
Co se týče anesteziologie znám jednoho Čecha, který se dostal po rezidentuře z interny do rezidentury v anesteziologii takže to asi proveditelné je. Znám jiného absolventa lékařské fakulty v Praze, který se dostal do rezidentury v ortopedii po jednom roce rezidentury obecné chirurgie v USA. Pracoval jsem s jedním Maďarem, který se dostal na fellowship v onkologii. O pediatrii nemám tušení.
Jak popisuji na tomto webu, je lepší samozřejmě mít za sebou stáže v USA a slušné výsledky USMLE a šance je pak reálná. Ten výzkum má spousty výhod tak jak popisuji na webu a tak jak píšete i Vy. Myslím si, že je daleko jednodušší se do rezidentury dostat z výzkumu v USA než posílat přihlášky přes oceán ať už jste v Čechách v jakékoli pozici.

marek

9 let 10 měsíců zpět

Dobrý deň,

aká je ideálna doba pred predpokladaným ukončením štúdia na LF s rozosielaním resume a ďalších nevyhnutných dokumentov pri zámere zamestnať sa vo výzkume. Aký je najvhodnejší spôsob hľadania prípadných pozícií (hľadaním voľných vypísaných miest na internete?) A akým spôsobom najčastejšie prebieha prijímací výber. Kandidáti sú pozývaní na pohovory na konkrétne pracoviská alebo sa vyber uskutoční na základe zaslaných podkladov?

Ďakuejem za odpoveď!

michal

9 let 9 měsíců zpět

Dobrý den,
Na rozdíl od rezidenčních programů, do výzkumu v USA můžete nastoupit kdykoli. Záleží na tom, kdy se vyskytne nějaké místo. Neexistuje tedy žádná ideální doba zaslání přihlášek. Předpokládám, že pokud chcete do výzkumu nastoupit hned po promoci, stačí místo začít shánět tak půl roku před promocí. Také neexistuje žádný rigidní systém přihlašování (jako jsou třeba Match a ERAS pro rezidenční programy). Potenciální zaměstnavatel si Vás vybere jak uzná za vhodné on. Samozřejmě, že si asi bude vybírat z několika kandidátů a předpokládám, že nezaměstná nikoho, koho předtím nikdy neviděl. Pozve si Vás (a zřejmě několik dalších kandidátů) na pohovor a pak si vybere. Hledat místa je dnes samozřejmě nejjednodušší na internetu; asi nejlépe na stránkách jednotlivých univerzit.
S pozdravem
Michal

Ziven

9 let 8 měsíců zpět

Zdravim,
Nase laborator nabizi pozici ve vyzkumu v oblasti experimentalnich metod lecby bolesti na Mayo Clinic v Rochesteru, MN. Jedna se o nejprve neplacenou pozici s tim, ze po cca 3-6 mesicich prejde v placenou (cca 40,000 USD/rok) v zavislosti na prac. produktivite. Ale kdo pripadne sefa ohromi pri pohovoru, myslim, ze je sance ziskat placenou pozici hned..Pohovor lze prostrednictvim Skype.
Zkopiroval jsem na inzerat do sekce "Pracovni nabidky" tohoto webu. Nevahejte me kontaktovat pro vic informaci na pleticha.josef@mayo.edu. Ja jsem v laboratori stravil 3.5 roku a nyni jsem zmatchoval do anestheziologie na Duke University.

peet6

9 let 8 měsíců zpět

Dobrý den, gratuluji k přijetí do rezidentury. Chtěl bych se zeptat na pár věcí.
1) Vy jste strávil ve výzkumu poměrně dlouhou dobu, je to kvůli tomu, že poté co jste odešel z ČR, tak jste neměl udělané USMLE zkoušky?
2) Byly pro vás těžké USMLE zkoušky, musel jste se na ně dlouho učit?
3) Chtěl bych se zeptat, co přesně obnáší práce ve výzkumu? Mám namysli to, co je vlastně hlavní náplní práce.
3) Jak moc těžké bylo přijetí do rezidentury?
Děkuji Petr

Ad 1) Rozhodl jsem se nakonec si dobu stravenou vyzkumem prodlouzit, protoze jsem chtel dokoncit svuj projekt a dostat se do faze, kdy budu eventualne schopny zazadat si o svuj vlastni grant po ukonce rezidentury. USMLE jsem delal uz behem studii, takze to nebyl problem.

Ad 2) Nejtezsi byl Step 1, tomu jsem dal as 2 mesice (po ctvrtaku). Step 2 jsem delal behem sestaku (asi 1.5 mesice studia). Mel jsem individualni studijni plan kvuli Erasmu, takze jsem si to naplanoval jak jsem potreboval. Step 3 je jednoduchej, delal jsem ho ted v lete, ackoliv jsem byl 3 roky mimo praxi a ucil jsem se pri praci, nemel jsem s tim problem.

Ad 3) Zalezi na laboratori. Nase laborator se zabyva preklinickym vyvojem leku proti bolesti a genomikou (pro priklady publikace zadej do PubMedu "Beutler AS[author]"). Nehledame uplne nove latky, ale bereme ty, ktery se zdaji byt ucinne u mysich modelu bolesti (spolupracujeme s biotech firmami a dalsima akedemickymi institucemi) a testujeme je u vetsich organismu (napr prasat). Zaroven pracujeme s intervencnimi radiology a vyvijime minimalne invazivni metoda administrace techto latek. Pokud nekdo prijde na neplacenou pozici, ocekava se, ze bude hrat nejakou dilci roli v projektu (napr. prace s prasaty, laboratorni analyza), coz mu umozni naucit se danou metodologii a ziskat praxi, jak to ve vyzkumu chodi. Co se tyce placene pozice, ocekava se, ze dotycny povede dany projekt (tj. organizace experimentu, jejich provedeni s ostatnimu cleny tymu, priprava clanku). Sef je hodne hands-off, z cehoz vyplyva dost svobody ale i zodpovednosti.

Ad 4) Zalezi na oboru a instituci. Anestheziologie je pomerne kompetitivni. Pro vetsinu Americanu je to ale lifestyle choice (ne moc prace a hodne $$) a malo z nich ma zkusenost s vyzkumem, coz mi pomohlo. Navic diky tomu, ze jsem s tim stravil tolik casu a vybudoval si uz nejake jmeno, mel jsem sanci u velkych vyzkumnych instituci jako Duke nebo Harvard. Obecne jsou nejdulezitejsi USMLE (230+ ze Step 1 pro cizince), nejaka klinicka zkusenost z USA, a doporucujici dopis od nekoho praktikujiciho v USA. Toto v podstate staci pro prumerne nemocnice a min kompetitivni obory. Pro prestiznejsi misto musi clovek delat neco navic a dokazat, ze v tom byl uspesny (napr. vyzkum, nejaka leadership role, dobrovolnictvi). Tj, nestaci jen "delat" vyzkum, ale neceho v nem dosahnout.

Dej vedet jestli mas dalsi otazky!
Pepa