Je lépe jít do zahraničí již kvalifikovaný nebo kvalifikaci dokončit až v zahraničí.

By lada777, 8 Květen, 2014

Dobrý den,
je mi 32 let, jsem z Prahy, mám velkou atestaci z interny a dokončuji atestaci z intenzivní medicíny. Chtěl bych se věnovat kardiologické intenzivní péči (koronární jednotka apod). Dále bych se chtěl s rodinou přesunout do zahraničí a v kariéře pokračovat a jednou tam začít pracovat možná i v privátním sektoru. Mám několik otázek:
1.chci si ještě dodělat atestaci z kardiologie a PhD, je dle Vás lepší atestaci udělat v Čr a do zahraničí jet již jako zcela "hotovej" doktor nebo si tyto atestace dokončit až na na místě mého působení.
2. zvažuji mezi Švédskem a Švýcarskem. Sympatičtější je mi Švédsko, ale dost mě zde zaráží kombinace vysokých cen, progresivní daně a relativně malého platu. Máte někdo zkušenosti, jak lze "reálně" žít z platu lékaře ve Švédsku?

Předem díky moc

michal

10 let 5 měsíců zpět

Dobrý den, o Švédsku toho moc nevím. Napište Vojtovi; email najdete v kontaktech. Co vím tak si ale na finance nestěžuje.
Jak píši na této web stránce v sekci Švýcarsko, ve Švýcarsku vešel v platnost zákon "clause de besoin", který omezuje příliv zahraničních lékařů pokud neabsolvují alespon 3 roky specializačního vzdělávání ve Švýcarsku .. takže je lepší si dodělat atestaci až ve Švýcarsku. Detaily o tom zákoně najdete na tomto webu. S pozdravem. Michal

varg

10 let 4 měsíce zpět

Otazka c.1 - pokud jste uz blizko atestaci (cca 1 rok), tak se vyplati ji ziskat v Cesku. c.2 - plat ve Svedsku je slusny, specialisti maji dle mesta a oboru 48-58 tisic, vedouci lekari jsou vzdy nad 60 tisici jako zakladni plat bez sluzeb. Cistou mzdu si lze spocitat zde http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Skatter/Rakna-pa-dina-skatter/Rakna-ut…
Jinak dan je vysoka pri prijmu nad 35 tisic, od teto castky se dani 50 procenty, nad 50 tisic pak az 57 procenty. Vladu pravdepodobne prevezmou socialisti v zari a zvysi dane vysokoprijmovym jeste vic. Jinak celkovy vyvoj Svedska jde smerem dolu. Staci se podivat na vysledky tamejsiho skolstvi, segregaci lidi a tvoreni ghett a s tim i zvysenou lokalni kriminalitou prakticky ve vsech velkych mestech. Takze pokud byste mel moznost jit do Svycarska, nevahal bych! Zvlast pokud uz chcete v zahranici zustat cely zivot. Navic moznost jet domu autem prakticky kdykoli za 6-8 hodin je ve srovnani se Svedskem obrovskou vyhodou.
Jeste bych dodal, ze i Svedsko ma sve vyhody. A to predevsim u slouzicich specializaci, kdy je mozne mit 10-12 tydnu dovolone diky sluzbam a dale dostupnost skolek.

vojtaffsson

10 let 4 měsíce zpět

Souhlasim v jadru, ale tak pesimisticky bych to zas nevidel. Socani tu byli u moci 40 let (a taky se tu zilo nad pomery), krome poslednich 8, kdy to vyhrali modri (svedska ODS, ale dost levicovejsi, na Svedy ale ultrapravice). Modri navic vyklopytali z krize jako jedina zeme v Evrope v zelenych cislech (rozpocet bez deficitu). Socani asi prijdou znovu, ale dane zvysi jen trochu.Budiz, kdyz je to tu videt. Ted tu jsou nejnizsi dane od 2.sv.v. Byly doby, kdy dosahovala progresivni dan skoro k 80%. Krimnalita tu je, ale stale daleko mene nez v Cechach. Skola je ruzna dle lokality, ale souhlasim, ze to muze byt i pekna bida. Kdyz se chce, tak se ale najde. Problem je benevolence a uvolneny rezim, mobilni telefony, atd. Neplati tu proste rakoska a poskola, spis pozitivni motivace, na kterou se nekdo chytne a nekdo holt ne. Zainteresovani rodice to ale vetsinou uhlidaji nebo zmeni skolu.
Neznam sice Svycarsko, ale do Svedska stale imigruji ( a to ve velkem) nemecti lekari a zustavaji tu z nejakeho duvodu. Rekl bych, ze hledaji neco, co je v Nemecku a Svycarsku odlisne a typnul bych si, ze je to stav, kdy se clovek neboji jit do prace kvuli tomu, ze bude na nej kaleno v pozici podrizeneho (znam to jen z Cech, ale dobre).V Nemecku i Svycarku panuje stale CaK hierarchicky Bismarckuv rezim. Ve svedsku se mi to nestalo ani jednou za 7 dlouhych let. Mam kolegu prof.biomechaniky, ktery pracuje ve Svycarsku uz 25 let a jeste nedostal rovnoceny status se Svycary. Trochu ho to stve a tak radeji dojizdi do Zenevy z Francie, bydli 10 km od hranic.
Ja bych napr nemel ve Svycarsku sanci pracovat na klinice (s vyhodami, ktere to obnasi). Ve Svedsku je to az podivne jednoduche a prvni roky jsem cekal, kdy me vyhodi, ale porad nic..Jsem rovnoceny partner, at uz mam jakykoliv pas, prizvuk nebo kvalifikaci.
A konecne k otazce - z platu se velmi dobre vyzije a naslouzi se mraky. Jsou -li potreba penize, dam si misto NV 100% extraplat nebo si jednorazove necham proplatit naslouzene volno. je-li potreba vic volna, dam si 30/70 nebo 50/50.
Spec. lekar ma krucek k Bakjour na telefonu a to je teprve pohoda. Na telefonu o vikendu za slusny peniz a do sluzby o vikendu na vizitu event. akutni operaci.
Vojtaffsson

lada777

9 let 7 měsíců zpět

Dobrý den, po dlouhé době se ozývám a prosím ještě o jednu radu. Synkovi se objevila plicní choroba a jelikož je rodina priorita, hledáme s manželkou práci v nějaké zemi (spíše s teplejším klimatem a zejména u moře). Chceme co nejdříve vybrat konkrétní destinaci a pak začít intenzivně s jazykem. Před touto změnou jsme byli již téměř rozhodnuti pro Švédsko, ale teď bychom raději něco jižněji. Ve hře jsou Francie, Itálie, Španělsko ze vzdálenějších ještě Nový Zéland (zde by byla výhodou angličtina). Co byst mě prosím poradili. Našimi prioritami jsou (mimo zmíněných) slušní a vstřícní lidé, moderní společnost, rozmanitost příležitostí pro děti apod. Díky všem za jakékoliv nápady. S pozdravem Laďa

peet6

9 let 7 měsíců zpět

Dobrý den, já sice ještě lékařem nejsem, ale myslím si, že by stály za zvážení Spojené státy. Vím, že je tam sice obtížnější se dostat, ale přeci jenom je poté možnost na výběr ze široké škály států. Například Florida - teplé podnebí a u moře, přesně jak chcete. Co se týče Itálie nebo Španělska, tak tam všichni víme, jaká je situace v době krize. No a shodou okolností jsem se nedávno bavil s jednou paní ve Francii, která říkala, že pokud chce být člověk dobrým lékařem ve Francii, tak to nějakou chvíli trvá. Na začátku se prý na cizince dívají skrz prsty a až po nějaké době je vnímají jako sobě rovné. Říkám ovšem, že tato informace ohledně Francie, je pouze zprostředkovaná a neručím za její správnost. No a když jste psali ohledně Nového Zélandu, tak jak zde píše pan doktor, s americkou rezidenturou může člověk dělat lékaře i na Novém Zélandu. Já osobně bych volil USA. Petr

michal

9 let 7 měsíců zpět

Dobrý den,
Já bych byl v zásadě také proti Španělsku a Itálii, z důvodů ekonomických i kvůli špatné organizaci. Ze Španělska bych si ještě dovedl snad představit Barcelonu; Katalánci se mi zdají celkem dobře organizovaní. Shodou okolností jsem byl minulé léto na Korsice a velice se mi zalíbila. Je tam méně francouzského nacionalizmu; Korsičané daleko raději vítají opravdového cizince než Francouze "z pevniny". Je tam úžasné společenské klima, pospolitost, smysl pro rodinu. Kultura je tam příjemným kompromisem mezi Itálií a Francií ..i když Korsičané by mi asi vytkli, že je prostě korsická. Jsou tam hory (i na lyžování) a krásné pláže. Veliká města na Korsice nejsou, ale v těch, co tam mají je příjemné klima. Zvažte to. Jestli jste tam nikdy nebyl, podívejte se tam.
Administrativně je to samozřejmě Francie takže tam platí pravidla popsaná na tomto webu v sekci Francie.
Přeji hodně štěstí v rozhodování.
Michal