Američané neuznávají žádné specializační vzdělávání (praxi, kolečko, atestace) z ostatních zemí, proto nemá smysl, pokud se do Spojených Států chystáte, po promoci v Čechách nikam nastupovat. Soustřeďte se místo toho na přípravu na nostrifikace (zkoušky USMLE) a na získání místa v residenčním programu. Ideální je začít se zkouškami USMLE ještě během studií (tak ve 4. ročníku), abyste mohli odejít rovnou po promoci. Chtěl bych zde také zdůraznit význam stáží během studia na lékařské fakultě.
Jak postupovat:
1. Nejdříve je potřeba získat certifikaci ECFMG, která se skládá ze dvou zkoušek USMLE (United States Medical Licensing Examination),, z jazykového testu Occupational English Test (OET) a zvolení tzv. Pathway). V Čechách se pro zkoušky USMLE často používá výraz “nostrifikace”, který Američané neznají.
2. Pak je potřeba se dostat do residenčního programu (program specializačního vzdělávání). Bez absolvování residenčního programu není možné ve Spojených Státech provozovat lékařské povolání.
Není možné se do residenčních programů hlásit individuálně, ale jen pomocí celonárodních (pro celé Spojené Státy) systémů ERAS a Match.
3. Absolvovat residenční program (Residency)
(4. Absolvovat Fellowship)
Asi nejdůležitější webovská stránka pro orientaci je www.ecfmg.org. Zde najdete jak získat ECFMG certifikaci, jak se přihlásit do residenčního programu, jak se přihlásit o J-1 visa, atd., zkrátka vše, co lékař-cizinec potřebujete vědět. Stránka je specificky pro cizí lékaře, kteří chtějí vstoupit do amerického zdravotnictví.
atestace
Takže pokud to chápu dobře,nemá cenu si dělat v ČR atestaci,protože ji v USA neuznávají a dělat si jí až tam?
Děkuji za odpoved
Ano, je to přesně tak.
Ano, je to přesně tak. Všichni v USA musí projít rezidenturou.