Návrat z USA do Evropy

Napsal uživatel marry44 dne Út, 02/11/2014 - 10:36

Dobrý deň pan doktor, ďakujem za tuto skvelú stranku. Mám na vás dodaz. Chcela som sa spýtať, že či keď si človek spraví rezidenturu v amerike a rozhodne sa vrátiť nazad do ČR, SR, musí si robiť atestáciu na slovensku odznova ?
A ešte, či je nejaká šanca dosťat rezidenčné miesto v ORL, alebo sa na to musí najskôr urobiť rezidentura v chirurgii ? :) Ďakujem :)

Napsal uživatel michal dne Út, 03/04/2014 - 17:43

Trvalý odkaz

Dobrý den, americká atestace není v EU uznávána, proto musíte při návratu na Slovensko nebo do České republiky udělat atestační zkoušku znovu. Je ale uznatelná praxe (respektive její část) ze zahraničí (z USA), která odpovídá specializační (předatestační) přípravě Slovenské (nebo České) republiky. Uznávání specializační přípravy komplikuje několik věcí: 1) délka specializační přípravy mnohých oborů v USA je kratší (i když intenzivnější) než v EU, 2) jednotlivé stáže rezidenčního programu v USA (předatestační přípravy) neodpovídají přesně stážím (kolečku) v SR/ČR a 3) požadované lékařské výkony jsou jiné a jsou jich potřeba jiné počty než v USA.
Já když jsem se vrátil do Evropy a rozhodl jsem se dělat českou atestaci, už jsem měl odpracované ve Spojených Státech další 3 roky po atestaci takže délka mé praxe vyhovovala i v ČR (měl jsem 3 roky rezidentury + 3 roky praxe po atestaci; v ČR je potřeba 5 let praxe). Nicméně moje praxe přesně neodpovídala specializační přípravě ve vnitřním lékařství pro ČR. Proto jsem si musel dodělat 3 měsíce praxe v Praze (2 měsíce na chirurgii a měsíc na ARO) a celkem velké množství lékařských výkonů, které bylo možno ovšem během těchto tří měsíců zvládnout. Atestační zkoušku jako takovou jsem bral jako výbornou příležitost si vše pořádně systematicky zopakovat (sám od sebe bych se k tomu neodhodlal). Takže nakonec to není tak velký problém se z USA vrátit. Kdyby s návratem člověk počítal rovnou při odchodu a před odjezdem z Evropy si vybavil český/slovenský specializační index a v USA si do něj sbíral procedury a stáže během rezidentury (které je možno si do jisté míry vybírat) přizpůsobil českému nebo slovenskému kurikulu, asi by byl návrat velmi jednoduchý. Nicméně atestační zkoušku musíte absolvovat v ČR/SR znovu.
Co se týče rezidentury v ORL: koukněte se na seznam rezidenčních programů na jedné z oficiálních stránek, na které jsou odkazy na začátku článku „ERAS a Match“ pod „USA“ (třeba www.acgme.org/ads/public). Zdá se, že ORL je rezidenční program na 5 let: zde seznam http://www.acgme.org/ads/Public/Programs/Search?specialtyId=51&orgCode=…