chirurgom v USA

Napsal uživatel Tereza dne Ne, 10/20/2013 - 17:18

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na Váš názor ohľadne chirurgie v US.... Som študentkou 1.LF v 3 ročníku. Rada by som počas štúdia zložila USMLE skúšky a potom sa pravdepodobne pokúsila dostať do residenčného programu v US. Najviac sa mi už dlhšiu dobu páči chirurgia, pričom som si vedomá všetkých +/- tohto oboru. No patrí to medzi najžiadanejšie obory (resp. najkompetetívnejšie).... preto by som sa chcela opýtať, či nemáte nejakú skúsenosť, či to vôbec ako "IMG" je reálne? Ideálne teda niekde na západnom pobreží...

Ak sa ešte môžem opýtať, všimla som si, že ste boli počas štúdia aj v US, aj v Austrálií, rozhodli ste sa pre US kvôli systému zdravotníctva alebo sympatiám ku krajine?

Napsal uživatel michal dne Čt, 11/14/2013 - 14:30

Trvalý odkaz

Vaší druhou otázku odpovím nejprve, protože je pro mě odpověď daleko jednodušší. Já jsem se nakonec po absolvování stáží různě po světě rozhodoval jen mezi Kanadou a Spojenými Státy. Austrálie mi nebyla příjemná ani jako země ani to nebylo v té době schůdné se tam jako český absolvent dostat (bylo třeba jít zpět na univerzitu) a myslím si, že v tom se tam situace nijak nezměnila. V té době také bylo poměrně složitější odejít do Kanady než do Spojených Států; dnes jsou Kanada a USA myslím podobně složité. Spojené Státy jsou unikátem v tom, že tam mají cizinci stejně „nastavenou laťku“ jako jejich domácí američtí absolventi. Navíc je to ještě pořád relativně demokratická země a její historie a zásady (samozřejmě zdaleka ne všechny) mi jsou sympatické: jako jsou úcta k jednotlivci, smysl pro poctivost, ohodnocení dobré práce, dobrá organizace, vymahatelnost práva, atd. Také nepochybuji o tom, že ve Spojených Státech funguje zdravotní systém ze zmíněných tří zemí nejlépe; o Kanadě je mi to velmi dobře známo, že tamní systém nefunguje zdaleka ideálně.
Jinak co se týče chirurgie žádné osobní zkušenosti nemám. Znám ale lidi (IMG), kteří rezidenturu v chirurgii dělali a není mi známo, že by bylo nějak výrazně složitější se do rezidentury obecné chirurgie dostat než na jiné obory. Více žádané jsou pak ale podobory jako kardiotorakální chirurgie a neurochirurgie. Jestli o to stojíte tak asi nemá cenu nad tímhle polemizovat. Jděte do toho:)

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď!
Veľmi rada počujem, že dostať sa do US ako doktor/chirurg je možné a ocenené, pretože úprimne povedané takto na rovinu mi to ešte nikto nepovedal. Väčšinou sa stretávam s opačným názorom, prípadne s tým, že tam nikdy nebudem považovaná za doktora rovného američanom.
Váš názor o jednotlivých krajinách mi tiež veľmi pomohol. Ja US zbožnujem a jednoznačne je to pre mňa prvá voľba, teraz ešte o to viac.
Teda ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu a pomoc!

Napsal uživatel michal dne Čt, 11/28/2013 - 00:07

Trvalý odkaz

Děkuji mnohokrát za poděkování:) K tomu, jestli budete nebo nedudete považována za doktora rovného Američanům si přečtěte můj komentář ve foru k příspěvku „Doktor "cizinec"“

Napsal uživatel filiphanak dne So, 08/30/2014 - 21:19

Trvalý odkaz

Ahoj Terezo, nevím jestli tě forum upozorní o přidání příspěvku, jestli jo, rád bych se s tebou zkontaktoval, taky studuju 1LF, kdyžtak dej vědět na hanak.filip@gmail.com diky moc :)