Platy a kariéra lékařů

By peet6, 15 Srpen, 2013

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký je plat lékařů?(chápu, že Amerika je velká a že je to těžké napsat ale aspoň tak zhruba, protože na internetu se to dost liší) a existuje nějaký kariérní růst (třeba i navýšení platu) anebo je zde nějaký strop?

Děkuji

michal

10 let 4 měsíce zpět

Pro zodpovězení této otázky je třeba striktně oddělit plat „rezidenta“ (popř tzv. fellow) (tedy lékaře před atestací) od platu atestovaného lékaře. Zatímco rezident má příjem (stipendium) okolo $40.000 ročně, fellow přibližně $55.000 ročně, atestovaný lékař (podle oboru) řádově $200.000 až 800.000 i více za rok. Obecně: interní obory mají menší příjem než obory operativní. V rámci interních specializací pak obory, které zahrnují nějaké manuální výkony jsou placené více než obory, u kterých žádné výkony nefigurují. Např. tedy internista nebo specialista na infekční choroby bere $200.000 – 250.000, kardiolog řádově $300.000 – 600.000, onkolog (asi výjimka, protože kromě odběrů kostní dřeně asi jiné výkony nedělá) přes $500.000 ročně. Dobře placení jsou i anesteziologové, řádově přes $500.000 ročně. Chtěl bych podotknout, že tyto platy jsou za normální pracovní dobu, tedy 38-39 hodin týdně. Přesčasy je samozřejmě možné dělat, ale je to rarita; po atestaci nejsou přesčasy ve Spojených Státech u lékařů zvykem.
Obecně veliký platový růst po atestaci až do důchodu není. Vyplývá to z toho, že momentem atestace jste považován(a) za právoplatného lékaře, jehož hodnota je v podstatě stejná jako hodnota lékaře s 40-letou praxí. Tím, že po atestaci už neexistuje žádná hierarchie, není ani kam postupovat. Pokud lékař zůstane v akademickém prostředí (na univerzitě), jeho plat je obecně o něco nižší než s soukromé nemocnici/klinice.
Co se týče geografie, v nejméně žádaných oblastech bývají platy vyšší než v žádaných oblastech. Jedny z nejhorších platů jsou třeba v San Franciscu (a také trochu problém sehnat práci); lépe jsou placená místa třeba na Aljašce nebo v Severní Dakotě..
Abych ty příjmy ale nějak uvedl do souvislostí, je třeba zdůraznit, že průměrný příjem americké domácnosti je právě okolo $40.000 ročně. Je to „jen“ průměr a dosti veliká část domácností tedy žije z $30.000 ročně. Ceny spotřebního zboží včetně aut jsou srovnatelné s ČR, mnohdy i nižší. Ceny pohonných hmot jsou samozřejmě daleko nižší než v Evropě. Ceny nemovitostí jsou hodně rozdílné podle oblasti. Já jsem se pohyboval mezi Seattlem a Portlandem (Oregon) a tam jsou ceny srovnatelné s Prahou (nájmy i prodejní ceny). Co se týče daní, odkazuji na svůj příspěvek do Fora „Daně, pojištění“.
Pro představu dám příklad. Internista po atestaci bere $200.000 ročně. Z toho zaplatí přibližně čtvrtinu na daních. Bere tedy asi $12,000 čistého za měsíc. Nájem v Seattlu je za velmi pěkný byt $700-1000 měsíčně, letenka do Evropy do $1000, jízdenka na autobus do dvou dolarů..

Jáchym

9 let 10 měsíců zpět

Dobrý den,
také jsem hledal platy několika zemí, ale na internetu jsem našel pouze platy lékařů v Německu a Saudské Arábie. Velmi by mě zajímalo finanční ohodnocení lékařů Rakouska a Švícarska.
Děkuji

michal

9 let 10 měsíců zpět

Platy ve Švýcarsku jsou v soukromé sféře srovnatelné se Spojenými Státy, ale ve státní sféře jsou myslím tak poloviční. Akorát ceny ve Švýcarsku jsou řekl bych tak dvojnásobné než v USA takže se stejnými penězi si můžete daleko méně dovolit.
O Rakousku nemám tušení, ale bude to předpokládám pododné jako v Německu.
S pozdravem
Michal