Doba získání lékařské licence

Napsal uživatel peet6 dne Čt, 08/15/2013 - 10:44

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:
Jak dlouho ( je mi jasné, že to záleží na specializaci) resp. –kolik let po příjezdu trvá, než se stanu právoplatným doktorem. Příklad: kdybych tam přijel ve 26ti tak zhruba za kolik let, už bych mohl nastoupit jako doktor do nemocnice. (píšete totiž, že je třeba mít zelenou kartu a pokud jí člověk nemá tak musí někde 3 roky pracovat navíc…..a právě tohle jsem moc nepochopil)

Napsal uživatel michal dne Čt, 09/05/2013 - 20:01

Trvalý odkaz

Rezidentura trvá 3 roky (pro několik málo oborů 4), fellowhip další 3 roky (na některé obory není fellowship potřeba, takže se atestace dělá hned po rezidentuře; zde odkazuji na odpovídající sekci mého webu). Záleží tedy jen na tom jak rychle se Vám podaří získat místo v rezidenčním programu - zde může nastat jediná prodleva. Do rezidentury a fellowshipu Vás vezmou i bez Zelené Karty.
Pokud nemáte Zelenou Kartu, po atestaci nastává problém, že nemáte právo pracovat v USA vůbec. Existuje ale tzv. J-1 waiver program, který funguje tak, že pokud odpracujete 3 roky po atestaci v oblasti s nedostatkem lékařů, vydají Vám Zelenou Kartu. Tyto tři roky práce jsou už ale normálně placeny, jako kdybyste byl atestovaný lékař v jakémkoli jiném místě v USA.
Kdybyste tedy v 26 letech začal rezidenturu (což je reálné; dělal byste zkoušky USMLE během 4. a 5. ročníku a 6. ročník se věnoval přihlašování do rezidentury), ve 29 letech můžete být atestovaný lékař.