Daně, pojištění

Napsal uživatel KyborgMD dne Ne, 11/25/2012 - 21:26

Dobrý den,

V USA funguje jiný daňový systém než v ČR, včetně progresivní daně, zároveň tam není DPH, aspoň tak jsem to ze svých zdrojů pochopil. Chci se zeptat, jaký mám očekávat čistý plat, jako lékař v USA ve srovnání s hrubou mzdou (relativně)?

Ještě by mě zajímalo, kolik procent z této čisté mzdy strhne cca budu muset platit za pojištění proti malpractice (jsem si vědom, že se to liší podle oboru). Dá se vůbec reálně pracovat bez této pojistky? Děkuji

Napsal uživatel michal dne Út, 11/27/2012 - 15:16

Trvalý odkaz

Daň z příjmu se platí v USA jak federální tak i státní. V některých státech (např. ve státě Washington) se státní daň z příjmu neplatí a je tam daň spotřební (cca 9%). V jiných státech (jako je třeba Oregon) se zase platí státní daň z příjmu (cca 8%) a neplatí se daň spotřební. V Californii mají jak daň spotřební tak i státní daň z příjmu. Federální daň z příjmu platí samozřejmě pro celé Spojené Státy a je progresivní. V rozmezí příjmů lékaře (tedy od $200.000 ročně) přijde asi na 23%. Přesnou tabulku najdete na www.irs.gov/pub/irs-pdf/i1040tt.pdf. Ještě se platí Medicare 1,45% a Sociální pojištění 6,2% (na začátku roku 2012 zvýšena z 4,2%), ale ty jako cizinec bez Zelené karty neplatíte. Pokud máte Zelenou Kartu, sociální pojištění se platí jen do výše příjmu asi 110.000 dolarů ročně; ze zbývajícího příjmu už jí neplatíte. Zdravotní pojištění Vás vyjde asi na $20 za měsíc, což je zanedbatelné; zbytek platí Váš zaměstnavatel. Zhruba Vám tedy po veškerém zdanění a pojištění zbyde asi 3/4 z příjmu.
Co se týče malpractice insurance (liability insurance) Vám asi moc neporadím. Pokud jste zaměstnán, platí ho za Vás kompletně zaměstnavatel. Pokud byste měl svou ordinaci, platíte si ho sám. Výše pojištění pak lze určitě snadno dohledat na internetu a asi najdete i porovnání pro různé specializace a různé pojišťovny. Bez malpractice insurance "reálně" pracovat nelze, ale je to samozřejmě na Vás, jestli si ho budete platit či ne; pokud budete mít vlastní ordinaci a nebudete si platit malpractice insurance, v případě pochybení z Vaší strany pak budete muset hradit kompenzaci způsobené škody z vlastní kapsy.
Michal Křemen