USA - co to stojí, než člověk začne vydělávat

By Medik, 25 February, 2016

Dobrý den, na tomto webu jsem našel plno velmi užitečných informací a detailů ohledně cesty českého lékaře do USA, chybí mi tu však pro mě naprosto zásadní informace a to, s kolika penězi vlastně člověk musí počítat jako s investicí než v USA začne vydělávat resp. v rámci rezidenčního programu dostávat stipendium (a doufám tedy, že jsem správně pochopil, že pokud se člověk dostane do tohoto bodu, už je takříkajíc finančně za vodou?)
Je mi jasné, že se to asi nedá určit s přesností na (deseti)tisíce, ale aspoň hrubý odhad by mi dost pomohl, protože si v tuto chvíli nedokážu spočítat, zda by to všechno stálo 100-200 tisíc nebo třeba 300 či více, což už je částka pro mě nereálná.

klepi

8 years ago

Dobrý den, Předpokládám, že ještě nemáte hotové zkoušky USMLE. Tak to tedy vezmeme následovně

USMLE

Step 1 820 $ + 180 $
Step 2 CK 820 $ + 205 $
Step 2 CS 1440 $ + cesta letenka (cesta) do USA

Žádost o ECFMG certifikát $ 60
Žádost o AAMC ID # $ 100
Registrace do NRMP $ 60
Rozesílání přihlášek na Residency position: do 10 ….......... $92
11-20 …..........$9/přihláška
21-30 …..........$15/ks
31 a víc ….......$25/ks
Pro cizince je doporučeno rozeslat alespoň 120 přihlášek = 2,582 $

Výdaje za cestu na CS zkoušku + pohovory

Výdaje za studijní materiály:
▪ učebnice (ebay, amazon)
▪ testy nanečisto - usmleworld ($159/2měsíce)
- NBME ($50/4blokový test)

Sečteno podtrženo to dělá cca 7 000 $ což je nějakých 168 000 Kč

Vezměte, ale v potaz, že studenti v USA si berou hypotéky na to aby mohli studovat lékařskou fakultu, a ta hypotéka dělá něco okolo 300 000 $. Né všichni samozřejmě studenti co mají třeba bohaté rodiče nebo jsou z vyšších vrstev, si jí brát samozřejmě nemusí, ale v USA, je to udělané tak, nemocnice počítají s tím, že bude muset absolvent splácet půjčku, a proto je i jiné platové ohodnocení.

Pokud splníte všechny 3 kroky USMLE a dostanete se do nějaké nemocnice, kde budete první 3-4 roky dělat residenturu Váš plat v této době bude asi 3 000 $/ měsíčně, s čím se dá v pohodě vyžít.

No a po ukončení, jste vlastně brán jako normální plnohodnotný lékař a tam se plat odvíjí od oboru.
např. Internista po residentuře 150 000 $ ročně.

Všechny tyto informace, jsem našel v jedné šikovné prezentaci, pokud mi dáte Váš e mail rád Vám ji zašlu, nebo zkuste napsat autorovi webu, na jeho e mail, třeba Vám také poradí.

Přeji hezký den.

Václav Klepal

Ziven

7 years 12 months ago

V podstate souhlas, i kdyz na cesty (interview trail) by pocital o neco vic, protoze jako cizinec chcete mit alespon 10-15 pohovoru. Pohovory nebudou vzde navazovat a budou pravdepodobne geograficky vzalene, takze date dost za ubytovani v USA (1-2 mesice nebo nekolik cest pres Antlantik), cesovani, atp. Nelpepsi je mit nejaky zakladni tabor v USA (znami, apod) a cestovat odtud.
S tim, jak je v poslednich letech ziskani rezidentury stale kompetitivnejsi (a bude i do budoucna), pocital bych rozhonde s nejakym planem "B" pro pripad, ze rezidentury na poprve neziskate a predem se rozhodl, na kolik pokusu to chcete zkouset, jaky je vas financni limit a jak pripadne pocene penize splatite. Setkal jsem se s dost lidmi, kteri neuspeli a dostali se do velkych problemu (pravda, byli prevazni z Indie, Pakistanu, apod).

klepi

7 years 11 months ago

Ano, je třeba, počítat i s neúspěchem, ale můžete zkusit, jak třeba píše autor stránek Michal Křemen, práce ve výzkumu, budete mít třeba lépe placenou práci (než v období rezidentury samozřejmě) také je třeba krom peněz zohlednit, že se zlepšíte v jazyku, a co je bych řekl neméně důležité je to že dostanete vulgárně řečeno, nějaký cár papíru o tom, že už jste něco absolvoval, a také třeba nějakou pochvalu nebo doporučení, no a hned bude třeba pro potenciálního zaměstnavatele snadnější se rozhodnout právě pro Vás. Přeji hodně štěstí

Ziven

7 years 11 months ago

Vyzkum je jedna z cest, jak se dostat do systemu. Problem je, ze se v posledni dobe o ni pokousi vetsina lidi. Z toho vyplyva, ze je velmi obtizne ziskat bez predchozi zkusenosti, publikaci, atd, placenou pozici ve vyzkumu a tisice absolventu mediciny ze zahranici drou roky zadarmo (jako "Research Trainees") za prislib dop. dopisu. Vetsina rezidencnich programu toto vi a vyzkumu nepriklada az takovy vyznam jako drive pokud jim neukazete, ze jste v nem byli uspesni (rada publikace, prezentaci, atd). A rychly uspech ve vyzkumu je v podstate loterie, jak asi kazdy kdo se o nej pokousel vi. Placene pozici ve vyzkumu (postdoc, research assistent) se shaneji tezko a jsou placene hure nez rezidentura (napr. nastupni plat postdoca je ± $40k / rok zatimco u rezidenta je to ± $50k / rok).
Vim, ze to zni pesimisticky coz jsem nechtel, nebot jsem si prave cestou vyzkum -> rezidentura prosel. Je treba ale tomu vyzkumu neco zasvetit a ne jej brat jen jako co nejrychlejsi a co nejmene bolestivou cestu k rezidenture.