stáž v USA

By nimrot, 25 May, 2013

Dobrý den, jsem studentkou 1.LF, 3. ročník a ráda bych si na léto 2014 naplánovala stáž v USA. V rámci školních programů moc nevidím možnost tam vycestovat, chtěla bych se tedy zeptat, jak nejlépe postupovat při hledání stáže na vlastní pěst. Posílat životopisy? Viděla jsem, že existují summer research programs, ale podmnkou je většinou americké občanství / trvalý pobyt. (To nemám.) Uvažuji o skládání USMLE.

michal

11 years 3 months ago

Dobrý den, já jsem tento problém řešil „velkoplošně“. Tedy napsal jsem na úplně všechny existující lékařské fakulty ve Spojených Státech a v Kanadě. Bylo jich přes 120. Není tím co ztratit. Je dobré poslat krátký email, ve kterém vysvětlíte v dvou až třech větách, kdo jste, pak (druhý odstavec) na pár řádek, co chcete (na jak dlouho, jaký typ stáže, popřípadě co byste chtěla specificky dělat). Třetí (poslední) odstavec je pak dobré napsat jednu větu na poděkování. Je třeba tento úvodní email opravdu udržet dostatečně stručný a jasný. K tomuto emailu připojte jako attachmenty jednak svůj životopis v bodech a pak tzv. motivační dopis, ve kterém teprve v detailu rozvedete, kdo jste a o co usilujete (co od nich chcete). Pro Američana je dobré také vždy uvést, co jim jako instituci Vy jako osoba přinesete. Je mi jasné, že pro nás středoevropany je to neobvyklé, ale v Americe je to spíše nutností .. pokud chcete mezi jinými zájemci uspět.
Typem stáže myslím buď clinical rotation (internship), kde si budete muset zaplatit pojištění zodpovědnosti za škodu, nebo tzv. observership, kde jen „pozorujete“ … tedy nemůžete pacienty sama vyšetřovat. Na observership není pojištění zodpovědnosti za škodu většinou potřeba. Observership se někdy neformálně nazývá shadowing. Nevím, jestli summer internship a summer research program je to samé, ale summer internships je dalším řešením.
Seznam skoro všech lékařských fakult najdete třeba na www.aamc.org/students/applying/amcas/participating_schools
Doufám, že Vám toho pomůže. Když tak se ještě ptejte. Děkuji za dotaz.
Michal

Robert

9 years 10 months ago

Priatelia,

po niekolkych mesiacoch prehladavania internetovych stranok roznych lekarskych fakult a univerzitnych nemocnic, po viac ako 90 emailoch roznym koordinatorom stazi, ma prijali na McGill University v kanadskom Monreale na staz z Critical Care Medicine.

Rad by som vam z tohoto mojho hladania stazi napisal par poznatkov.

Na staz je dobre mysliet relativne dlho dopredu. Vybavovanie vsetkych zalezitosti (emailova komunikacia, pripadne TOEFL skusky, rozne vysetrenia) trva relativne dlho a navyse vacsina lekarskych fakult (aj McGill) maju limit, dokedy sa mozete hlasit na staz a dodrzuju ich prisne - napriklad na McGill sa prihlasujete cez elektronicky system a pokial sa vam ma zacat staz menej ako 150 dni od datumu prihlasenia, tak vas system dalej nepusti. A tym to konci...

Konkretne na McGill potrebujete zaplatit vstupny non refundable poplatok 75$ a vratny poplatok 400$ - mesacne skolne. Pokial vasu ziadost o staz zamietnu, 400$ vam vratia. McGill ponuka aj dvojmesacne staze (samozrejme za 800$).

K prihlaseniu som potreboval skompletizovat tieto dokumenty:

1) vyplnit imunizacne dokumenty (s tym som mal dost problem, potrebujete mat aj dokumentaciu titrov protilatok - vysetrenia a cakanie na vysledky trvali u mna niekolko tyzdnov a pokial nie ste zaockovani, trva to vsetko omnoho dlhsie),
2) napisat zoznam praktickych dovednosti (prepisoval som anglicky logbook nasej fakulty)
3) dostat doporucujuce dopisy od domacej fakulty s potvrdenim od dekana, ze mate vynikajuce vysledky, viete fluentne po anglicky
4) vybavit si dopredu cestovne poistenie mat k tomu potvrdenie

a to vsetko uploadovat to do elektronickeho systemu (musite to stihnut viac ako 150 dni pred zaciatkom staze)

Po tomto cakate na vyjadrenie od fakulty.

Zaujimavostou je Canadian Immigration Exam, co je akesi vstupne vysetrenie, ktore musite absolvovat po tom, co vam potvrdia, ze ste boli prijati na staz do Kanady. Na fakultnej stranke McGill ponukaju zoznam lekarov certifikovanych pre tento vykon. V CR to robi doc. Patockova v sukromnej ambulancii. (mimochodom, docentka z farmakologie na 3. LF! :)) Ja som si to vysetrenie robil na Slovensku a bol som prekvapeny vysokou cenou (215 Eur). Ceny su dane Kanadskou stranou, takze vsade priblizne rovnake. Vysetrenie je obligatne, bez toho vas nepustia do Kanady ako medical studenta.

Zatial som v stadiu komunikacie s ambasadou a cakam, ako postupovat dalej. A kupil som si sprievodcu od National Geographic! :)

Pokial budem mat dalsie dolezite informacie, napisem.

Zaverecnym zhrnutim:

Na staz do zamoria je realne sa dostat - moj spoluziak bol na Yale, dalsi bol na Pritzker School of Medicine. Je to zlozitejsie, ako odist na Erazmus, ale da sa to. Dolezite je zacat vybavovanie dokumentov dostatocne dlho dopredu, aby ste dodrzali ich terminy.

Prajem vam vsetko dobre!

Ahoj,

chtěla bych příští léto na shadowing kamokoli do USA (jsem ve 4.ročníku)...píšeš, že je třeba dodat výborné studijní výsledky - co když je ale nemám :D. Resp. nejsou až tak úplně výborné, myslíš, že je to velký problém? Předpokládám, že je tam velká konkurence a nával zájemců...

Díky za odpověď :)

peet6

9 years 9 months ago

Zdravím, chtěl bych se tě zeptat, proč sis právě vybral Kanadu. Je to z toho důvodu, že chceš v budoucnu pracovat v Kanadě, nebo získat stáž v USA je těžší?
Díky Petr

Robert

9 years 9 months ago

Ahoj Petr,

diky za dobru otazku - ako vidis, mozno som musel trochu popremyslat :)

Staze v USA sa daju rozdelit na take 2 skupiny. Jedna skupina su fakulty, ktore vyzaduju v prihlaske uvedeny pocet bodov z USMLE Step 1. Druha skupina su fakulty, ktore to nevyzaduju. Vacsina v zasade vyzaduje doporucacie listy od prednostov, dekanov, prodekanov, atd... Mimo ine je skoro vsade potreba TOEFL s rozne vysokymi skore. Takze asi sa da povedat, ze ziskat staz v USA je narocnejsie.

Medzi riadkami som velky fanusik Wiliama Oslera a tak som skusil aj jeho alma mater, teda McGill University. No a vyslo to. Tak som to zobral. Tym, ze mam za sebou uspesne USMLE Step 1 by som mohol ist aj na staz do USA, ale na to uz nemam priestor- do juna musim dokoncit fakultu. Tak idem po stopach Oslera :)

Myslim, ze zatial nie je mojim ultimatnym cielom pracovat v Kanade, ale vobec nevylucujem, ze to tak raz mozno bude.

Este raz dakujem za otazku a prajem vsetko dobre!

andreablaskova

9 years 4 months ago

Ahoj Robert,

mala by som otazku na elective program proces. K prihlaseniu si nepisal nic o jazykovom certifikate. Pisala som na McGill ohladom toho ze som nenasla aky certifikat a body vyzaduju a poslali mi samozrejme len link na ich stranku s elective program. K prihlaseniu som nikde nenasla nic o jazyk.certifikate. Min.rok som si robila IELTS,rada by som si prihlasila na McGill na staz.Chcela by som vediet ci musim mat TOEFL a ake skore aby mi prip.akceptovali. Ako to bolo pls v tvojom pripade ?
dakujem

Robert

9 years 4 months ago

Ahoj Andrea,

ohladom jazyka som poprosil dekana, aby mi napisal, ze viem dobre po anglicky :) Ziaden iny dokument odo mna nechceli.

Ardanven

6 years 9 months ago

Ahoj/dobrý den :) Momentálně studuji 5.ročník LF a po čtvrťákové praxi trochu trpím při představě, že bych měla po škole zůstat v českém zdravotnictví - medicína mě opravdu baví, a ráda bych po promoci navázala kvalitním postgraduálním vzděláním (které mi momentálně připadá v ČR velice těžko dosažitelné...). Už nějakou dobu proto zkoumám možnosti stáží v USA a Kanadě, pro vytvoření si vlastního obrázku o tamějším systému. Opravdu obdivuji všechny, kteří si na vlastní pěst zvládli sehnat stáž - zatím všude nacházím požadavky na final year of study, (což je pro mne nereálné - bohužel už teď prodlužuji studium a rozkládat si šesťák už nemůžu, proto bych ráda stáž už po páťáku), takže opravdu nechápu, jakým kouzlem se Vám podařilo se tam propasírovat? :-D