Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dovolené v USA. Kolik dnů respektive týdnů dávají Američané dovolenou? Liší se to stát od státu, anebo je to stejné?
Je problém říct si o dovolenou? Myslím tím, jestli když člověk chce odjet, tak ji hned dostane, anebo ji musí plánovat dlouho dopředu. Co se stane, když člověk vyčerpá všechny dny? Je tam možnost vzít si neplacenou dovolenou? Dávají ji v pohodě, nebo jsou kolem toho nějaké komplikace.
Děkuji
Forums
Dovolená
Dobrý den,
To je otázka, na kterou se nesnadno odpovídá. Zatímco v Evropských zemích je zvykem, že stát/vláda rozhoduje o tom kolik si mohou jejich občané vzít dovolené a přikazuje zaměstnavatelům kolik musejí poskytnout minimální „placené“ dovolené, vláda Spojených Států se vměšuje do vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel poměrně méně. Nevím, jestli je přikázána nějaká minimální dovolená, ale asi těžko jelikož během rezidentury jsem měl jeden týden za rok. Smlouvy se mezi zdravotnickými zařízeními velmi liší a mezi zaměstnavateli (tedy i nemocnicemi/zdravotními zařízeními) je zdravá konkurence. Ve výsledku to tedy znamená daleko větší flexibilitu zaměstnavatele než je tomu v zemích EU. Ve Spojených Státech si zkrátka vyberete zaměstnavatele, který Vám bude vyhovovat. Já jsem poslední 3 roky ve Spojených Státech pracoval v nemocnici, kde jsem měl teoreticky nárok na 3 týdny „placené“ dovolené, ale ve skutečnosti jsem si jí bral několikanásobně více. Ve smlouvě jsem měl pracovní dobu 40 hodin týdně v 10-hodinových denních službách: tedy v průměru 4 dny za týden. Pracovní dny si ale mohl každý z lékařů upravoval po svém. Někdo pracoval opravdu ty 4 dny za týden, někdo chtěl pracovat jen noční služby, které byly o 20% lépe placeny a proto jich měl za měsíc méně; já jsem pracoval vždy o něco více (5 dní za týden) a bral si pak každé 3 měsíce na 3 týdny dovolenou. Nikdy nebyl problém si říci o více dovolené, ale samozřejmě musíte o dovolenou požádat dopředu a ne až když je hotový rozpis služeb, většinou 1-2 měsíce dopředu. Na druhou stranu nebyl nikdy problém si služby s kolegy prohodit takže se dala naplánovat kratší dovolená i na poslední chvíli. Zaměstnavateli je vcelku jedno, kdy si své hodiny odpracujete a je to logické – jemu jde přeci o to, abyste odpracoval to, za co Vás platí; a hodně mu jde ovšem i o to, abyste byl spokojený.
Jen malá vsuvka: když jsem po rezidentuře hledal práci, hlásil jsem se do dvou nemocnic poměrně nedaleko od sebe. V první z nich jsem měl z pohovoru a atmosféry v nemocnici zvláštní pocit; přišlo mi, že tam zkrátka něco nesedí. V druhé nemocnici byli lidé sympatičtější a spokojenější. Navíc ve smlouvě první nemocnice byly věci, se kterými jsem vnitřně nesouhlasil. Začal jsem tedy pracovat v té druhé nemocnici a byl jsem tam velmi spokojený. Za dva a půl roku ta první nemocnice zkrachovala, protože od nich odešlo mnoho nespokojených lékařů. Nemocnici koupila jiná nemocnice, která zjevně měla lepší politiku a byla konkurence schopná. Takhle by to asi mělo ve zdravé společnosti fungovat. Kdyby nedávala nějaká nemocnice lékařům a dalšímu personálu dostatek dovolené asi by dopadla stejně.
Odpovídám Vám zeširoka, protože ta atmosféra ve zdravotnictví a obecně vztah zaměstnanec-zaměstnavatel jsou ve Spojených Státech od Evropy hodně odlišné.
A abych se tedy dostal k zodpovězení Vaší otázky, budete mít tolik dovolené, na kolika se s Vaším zaměstnavatelem dohodnete. „Standard“ ve smlouvách jsou 3 týdny, ale variabilita je veliká. Není problém pracovat na 80% nebo 50% úvazku a budete mít dovolené, že nebudete vědět, co s ní dělat:) Upozorňuji ale, že já jsem pracoval jako hospitalista, což je asi jedno z nejflexibilnějších lékařských specializací v USA. Nevím jak pracují chirurgové nebo kardiologové, ale obecná atmosféra zdravé konkurence a Vaší vysoké (i vyjednávací) hodnoty je stejná. Pokud se Vám z jakéhokoli důvodu někde nebude líbit, půjdete zkrátka „o dům dál“. Obecně ale v oborech, kde je méně lékařů je menší flexibilita. Když budete jeden ze čtyř kardiologů pro celou nemocnici, asi těžko si můžete brát mnoho dovolené bez ohledu na Vaše kolegy. Méně flexibility je samozřejmě i v akademických institucích (univerzitních nemocnicích).